vissza a főoldalraajánlom ezt a cikket

A butaság gyilkol

Műfaj: EgyébCimkék: zsenge

Egy történet arról, hogy a gyors felfogás akár életet is menthet. Ha az ember felismeri a problémák gyökerét, sok bajt megelőzhet. De azért ne feledjük el azt sem, hogy mi villant át a muslica agyán, amikor nekiment a szélvédőnek! Igen - a popsija.

Tompa Jancsi tetőfedő volt. Illetve tetőfedősegéd. Immár harminckét éve. Más ebben a korban már miniszter szokott lenni. Ennek az ő esetében csak két akadálya volt. Az egyik, a kevésbé fontos, hogy nem volt egy szellemi intercity, mit szépítsük, még tehervonatnak is lassú lett volna. Szóval, nem volt bejáratos a Tudományos Akadémiára, aminek csak az lehetett az oka, hogy az épületnek hibátlan volt a teteje.

A másik ok, hogy nem lett miniszter, az már nyomósabb. Valószínűleg azért, mert népes rokonságában sem akadt egyetlen árva miniszter.

Tompa Jancsi már kiskorában sem volt szép gyerek. Olyannyira nem, hogy kicsúfolni is alig-alig tudták. Nem volt mivel. Egyszerűen el volt rajzolva. Picasso megőrült volna egy ilyen modellért. Öröm volt elnézni mellette.

Ámbár, legénykorában, egy ideig kapós volt a lányok között. Senki nem tudta megfejteni a titkát, de akkoriban terjedt egy suttogó pletyka, hogy Párizsban meghalt valami felmenője. Állítólag toronyőr volt.

Elvégezte a nyolc általánost. Szinte elrepült az a tíz év. Apja pályát választott neki. A papa, aki csak enyhén volt butus, úgy tudta, hogy a magasan kvalifikált magyarul annyit jelent, tetőfedő.

– Legyen tetőfedő – mondta meggyőződéssel –, legalább nem lesz szem előtt.

Így lett belőle tetőfedő. Imádta a szakmáját. Nap mint nap boldogan ébredt, és alig várta, hogy a tetőn legyen. Szorgalmas, pontos és kötelességtudó volt. Szerették a főnökei. Néhány éve már új mesterével járta a tetőket. Szinte egyívásúak voltak, alig tíz év volt köztük, Jancsi javára.

A tanúk szerint keddi napra esett, amikor is megtörtént a baj, a nagy baj, emlékeznek vissza azok, akik aznap találkoztak vele. Erősen bicegve, lehajtott fejjel ment hazafelé.

János aznap még visszament az építkezésre. Ahogy kerülgette a sóderhalmokat, hirtelen éles fájdalom nyilallt a talpába.

– Hű, a nemjóját – dörmögte magában.

Máskor is előfordult, hogy nyilallt a lába, hiszen a sok lépcsőzés megtette a magáét, de ez most más volt. Folyamatosan fájt, és szinte mindig máshol. Valahol olvasott az áttétes rákról, és most biztos volt benne, hogy ő ezt a betegséget kapta el. Törte is a fejét, hogy vajon merre járt, és kitől kapta el, ám, csakúgy, mint máskor, most sem jutott az eszébe semmi. Ettől egy kicsit megnyugodott. De a lába továbbra is nagyon fájt.

– Mi lesz velem, ha nem tudok felmenni a tetőre? – morfondírozott.

Jancsinak mindene volt a tető, ami most szinte elérhetetlen messzeségbe került tőle.

– Nem tudok tetők nélkül élni! – nyögte –, és lassan elindult a lépcsőház felé.

Fájdalomtól megkínozva, keservesen tette meg a kilenc emeletet, mígnem felért a tetőre.

Még utolszor végigsimogatta szemével a palákat, majd, ahogy eddig is tette, hogy el ne csússzon, kifűzte a cipőjét és levetette. Egy kavics esett ki belőle, és pattogva az utcai betonra esett. Tompa Jancsi utánabambult, majd tett egy lépést a tetőn…

Az utolsót… lefelé.

A betonra zuhant, a cipőjéből kiesett kavicsra, és még érezte, hogy beleszúr az oldalába az ismerős fájdalom.

Egy hét múlva csendes kis kabinettemetésen búcsúztatták el Jancsit.

Kollégája egy marék köves rögöt dobott a koporsójára.

– Nyugodj békében, mester – mondta a segédnek.

 

 

 

 

Eddig a történet. Köszönöm, hogy elolvastátok.

Néhány szót magamról, mivel itt még új vagyok.

Édesanyám mondta, hogy „Jó a tollad, gyermekem, írjál”. „Tudom, hiszen te vetted nekem”, mondtam én. Negyven év után előkerült megint ez a toll, és most ezt írtam vele. Önbizalommal soványan vagyok eleresztve, ezért némi biztatásra szükségem van. Álmomban már láttam a zakatoló nyomdagépeket, amint az én remekművemet nyomják (nem tudtok egy eladó, olcsó használt nyomdát kéz alatt?), majd futárok kapkodják szét az ólomszagú könyveket és rohannak vele (gondolom, a kukákhoz). Az újságok címlapján öles betűkkel Kátrány Emma (így hívnak), a könyvkiadók megmentője és a papírgyárak fénylő csillaga. Valószínűleg meg kell változtatnom a nevemet, mert szőke létemre Kátrány Emmának hívnak. Hogy tetszik, mondjuk, a Kátrány Gizella?

 

vissza a főoldalraajánlom ezt a cikket

Eddig 6 hozzászólás érkezett.
Új írásához regisztrálj, vagy lépj be a jobb oldalon.


1. kercerece   (#12827)

2009. szeptember 22. 15:27

Köszönöm, de ne szégyenkezz, nekem kellene.

Válasz Danyi Irén hozzászólására (#12795).

 


2. kercerece   (#12204)

2009. augusztus 27. 19:05

Nem gondolkodtatót akartam írni, hanem szórakoztatót. Emma

Válasz Janó hozzászólására (#12185).

 


3. bobita   (#12144)

2009. augusztus 26. 10:54

jaj kercerece, olvasom itt a verseket, mindenki lirikus és mindenki olyan nagyon telve van , szinte csöpög ki az érzelem, hát idejöttem egy kicsit , hogy rádterítsem az összeset, hát hogyismondjam, remélem megértesz,de egy kicsit még elidőzök a címednél :)

Válasz kercerece hozzászólására (#11973).

 


4. Jocc36   (#12029)

2009. augusztus 23. 11:15

Kedves K Gizella (igen ez sokkal jobb, van benne valami,valami egyéni, igazi Gizi ) nos én szerény személyem csak biztatni tud, az igaz hogy nem kellet volna kipletyizni dolgaimat, de sebaj jön majd a hat-húszas gyors és akkor majd jujjgatsz :)) Üdv. j

 


5. kercerece   (#11973)

2009. augusztus 22. 03:23

Megengedtek egy szerzői hozzászólást, ha már ilyen szépen összejöttünk.Postássy Csaba örökbecsű novellájának címe jut eszembe. SVÉDASZTAL A HULLAHÁZBAN.Mindenki csípjen egyet belőlem,Degenerált, Buta, Zsenguci, ez nem a Luft Tc hátvédsora volt? Már az is jó, ha hozzám szóltok, legalább nem vagyok közömbös a számotokra.

 



6. bobita   (#11963)

2009. augusztus 21. 22:32

kivégzett a butaság? ejnye szivi, jól áll neked, maradjon csak meg a neved:)