vissza a főoldalraajánlom ezt a cikket

Szerelem és szeretet

Műfaj: ÉrdekességCimkék: lélek, szerelem, szeretet, filozófia, elmélkedés, szív

Mennyire fontos, hogy a szeretetn és a szerelem egyszerre egyszerre legyen jelen egy kapcsolatban? Melyik a fontosabb és vajon milyen árat kell fizetnünk érte, ha lemondunk az egyikről a másik javára?

A szeretet egyes vélemények szerint egy sokkal magasztosabb és stabilabb érzés, mint maga a szerelem, ami sajnos időnként elvész, hiszen a szerelem a szeretetnek egy felfokozott, extrém változata, de nagyon törékeny, hiszen rengeteg külső tényező befolyásolhatja azt.

Megpróbálom szavakkal illusztrálni a szerelem érzését: vágy, boldogság, rajongás, szenvedély, hiányzás, adrenalin, öröm...
Természetesen szavakkal csak körülírni lehetséges, hiszen egy érzést pontosan megfogalmazni nem lehet. Főleg, mivel relatív és mindenki máshogyan éli meg. Az azonban biztos, hogy olyan érzés, ami ha egyszer elkapja az embert, akkor nem ereszti. És pont ez az intenzitás az, amit mindannyian vágyunk és akarunk átélni. Ez a kapcsolatok tüze, mely elemi energiával lobog.
Viszont a "szerelem vak és vakká tesz" alapon, ha egyszer közbejön valami - rendszerint negatív - külső behatás, akkor lecsillapszik és ad absurdum akár elvész. Ez lehet valamilyen munkahelyi vagy családi probléma, betegség, haláleset sőt akár egy gyerek születése is! Ilyenkor rendszerint nem vagyunk képesek ugyanazon a hőfokon égni társunkkal szemben, mivel más köti le az energiáinkat.

Akkor nézzük a szeretetet szavakkal körülírva: ismerés, bizalom, hűség, őszínteség, kitartás (a másik mellett), támasz, elkötelezettség, odaadás, nyugalom, segítség... Ezek a szavak jóllehet kevésbé tüzesek, mint a szerelem jelzői, de pont a látszólagos kimértségük adják meg a stabilitását.
A szeretet általában lassabban bontakozik ki, mint a szerelem és inkább hasonlít egy barátságra, igaz? Gondoljunk csak bele, hogy egy barátság a legtöbb esetben tartósabb a szerelemnél és leginkább azok a párkapcsolatok bizonyulnak stabilnak, melyekből barátság után alakult ki a szerelem. Sok ember éppen emiatt fél váltani, hiszen attól tart, hogy ezzel a barátságot is kockára teszi.
A szeretet egy kapcsolat parázsa, vagy ha úgy tetszik a háttere. Hiszen ha időnként a szerelem érzése elpárolog, akkor a szeretet rövid, vagy középhosszú távon képes fenntartani két ember között a kapcsolatot.

Akkor kimondhatjuk, hogy a szeretet fontosabb a szerelemnél? Nem. Mind a kettő tényezőnek egyszerre kell jelen lennie egy harmónikus párkapcsolatban. Fogalmazhatunk úgy, hogy a szerelem egy állapot, a szeretet pedig egy döntés.
Az azonban nem elegendő, hogy csak a szeretet létezik két ember párkapcsolatában, hiszen akkor a szerelemben rejtő csodálatos érzéseket nem élik meg. Hiszen Ha a szerelem hiányzik, vagy csak kevésbé hangsúlyosan van jelen, akkor a szeretet hosszú távon nem képes önmagából szenvedélyt, vágyat, boldogságot stb. formálni.

Ha viszont csak a szerelem az, ami hatást fejt ki ránk, de nincs meg a szeretettel járó bizalom, hűség és mások, akkor az alapvető kapocs fog hiányozi, ami gyors felismeréshez és szakításhoz vezet, hiszen ekkor tisztán látjuk a másik számunkra nem feltétlenül előnyös oldalát.

Egy szemléltető képpel élve egy párkapcsolat - érzelmi síkon megközelítve - a tűz, ami lángból (szerelem) és parázsból (szeretet) áll. Ha nincs parázs, akkor nincs ami táplája a tüzet, ha esik az eső vagy elfújja a szél. Ha nincs láng, akkor nincs mi hevítse a parazsat. Hiszen a parázsba dobott fa az, ami lángra kap, de elalszik időnként.

Végső konklúzióként csak azt tudom mindenkinek javasolni, hogy ne alkudjon meg azzal, hogy lemondva a szenvedélyről csak a szeretet érzését táplálja a társa felé, hiszen a szerelem mindent elsöpő erejét is meg kell tapasztalni. Ugyanakkor a szerelem nem pótolhatja mindazokat az őszínte és tiszta érzelmeket, amit a szeretet ad. Mindkettőre szükségünk van.

vissza a főoldalraajánlom ezt a cikket