MADÁRVÉDELEM ÉS GYOSSEGÉLY
Dátum: 2008. március 22. 03:14Műfaj: SzakirodalomCimkék: etetés, élelem, probléma, segítség, fióka, kiesett, fészek, mentés, élet, madár |
Számos, jóérzésű embernek okoz problémát, hogyan segítsen a bajbajutott, útjába kerülő madarakon. Utóbbi esélye fokozódik a jó idő beálltával, amikor kirándulás, kertészkedés közben szorosabb kapcsolatba kerülünk a természettel.
A különféle balesetek mellett tavasszal plusz gondot jelentenek a fészkekből kipottyanó fiókák. Az esetek többségében nem bonyolult feladat a segítségnyújtás.
Biztonságos, védett elhelyezés, nyugalom. Ez a legfontosabb. Sokszor önmagában elegendő. Néhány óra, esetleg egy-két nap alatt az üvegnek repülő, autó vagy más baleset miatt kábult madár magához tér, visszanyeri erejét. Ha azonban a szabadban marad, könnyen a ragadozók áldozatául eshet.
Amikor a baj lassabban gyógyul, -pld. törés- a biztonságos elhelyezés mellett a friss víz és az élelem az, amiről gondoskodnunk kell. Magevő madaraknak kanári, pinty, papagáj magkeveréket (galamboknak búzát, kukoricát is) rovarevőknek* „elsősegélyként” apró csíkokra vágott nyers húst, nem túl fűszeres felvágottat adhatunk. Még jobb, ha van otthon kutyák vagy macskák számára készült konzerv és ezzel – természetesen szintén felaprított állapotban- kínáljuk a madarat. Míg védencünk a szokatlan élelmiszer kínálattal ismerkedik, biztos ami biztos, jobb felkerekedni és horgászboltban beszerezni valami, az eredeti menüjébe tökéletesen illő fogást, mondjuk gilisztát, vagy lisztkukacot.
Ami a fiókákat illeti, rovar és magevők számára egyaránt a rovarevő menü az aktuális. Vagyis gyorssegélyként párizsi, a továbbiakban macskakonzerv. A kicsik rendszerint már első alkalommal, felülről közelítő ujjunk láttán hatalmasra tátják csőrüket. Ha mégsem ezt tennék, kényszer etetni kell. Ennek bevált módja, ha a madarat balkezünkkel felülről tartjuk, fejét közrefogó hüvelyk és mutatóujjunkkal csőrének felső részét felfelé kinyitjuk, miközben a jobb kezünk mutató és hüvelykujja között tartott falatot beleszuszakoljuk. Vigyázat! A falatot mélyen a madárka torkába kell tolni, de semmi esetre sem a nyelve alá. Egyszerre csak akkora darabkát adjunk, amit biztosan le tud nyelni (2mm x 1 cm-s csík). A nyelést megkönnyíti, ha a húsdarabkákat etetéskor vízbe mártjuk. A fiókák átlagosan 2-4 óránként esznek, testméretükhöz viszonyítva sokat, (egy veréb pld. egy etetés során összesen akár egy egész, kb 1 x 1 cm-es gombócot is megehet). Ha a fióka már próbálkozik az önálló evéssel, magevő madár esetében a hús mellett lassan kölest, apró szemű magkeveréket is kínáljunk neki.
Nem csak a bajbajutottakon segíthetünk, de számos madárbalesetet meg is előzhetünk. A nagyobb egybefüggő üvegfelületekre ragasztott díszítés (különösen a ragadozó madarak árnyképe – néhány autópálya mellett találkozhattunk már ilyenekkel) megóvja a szárnyas népséget attól, hogy nekirepüljön.
A macskákra is kár haragudni azért, mert madarakra vadásznak. Nem rossz szándékból, hanem ösztöneik késztetésére cselekednek. Védekezni azonban lehet… A kertünkben található, madarak által gyakran látogatott, netán fészeknek is otthont adó fák törzsére kb. 2 méteres magasságban elhelyezve szerkesszünk szilárd anyagból tölcsérszerű gallért, melynek szélesebb része, vagyis a tölcsér „szája” lefelé néz. Máris megakadályoztuk a doromboló kis vadász tiltott területre surranását!
(*A madarakat szakkönyvek, vagy hozzáértő madarász, állatorvos segítségével azonosíthatjuk)