SÜNI-MENÜ
Dátum: 2008. december 27. 20:07Műfaj: SzakirodalomCimkék: sérülés, kutya, elhelyezés, sün, süni, ellátás, élelelm, elsősegély, tej, cica, gondozás, gondoskodás, szokás, hús, természet, rovar |
Vajon, mit tehetünk, ha sérült süniről kell gondoskodnunk??? (Azon túl, persze, hogy elsősegélyben részesítjük, és hozzáértő állatorvoshoz visszük.
Előfordulhat, hogy kutyánk fog sünit, tüskéi ellenére akár sérülést is okoz neki. Az is megeshet, hogy a kerti farakást megnyújtjuk, s a jobbsorsra érdemes négylábú, ki alatta hajtotta nappali nyugovóra fejét, mire felocsudván menekülőre fogja, kissé megpörkölődik. Rovar és rágcsálóírtók okozhatnak mérgezést, gyengülést. Gyakran fertőződik férgekkel is, melyek legtöbbször a csigák elfogyasztásával jutnak a szervezetébe, és - akárcsak a sok bolha – szintén legyengíthetik.
Mind-mind olyan ok, a fel nem soroltakkal együtt, amik miatt ránk szorulhat szorgos és tüskés kerti barátunk.
A sün védett éjszakai állat, a rovarevők rendjébe tartozik. A szabadban rovarokat, egereket, és más kisebb emlősöket, csigákat, békákat esznek.
A gondjainkba vett állatkáknak kínálhatunk húst, macskakonzervet, próbálkozhatunk a száraz táppal, akár kissé áztatott formában is, és főtt tojással, sajttal, túróval. Kevéske gyümölcsöt is kínálhatunk, de a tejjel, amit tévesen kimondottan nekik valónak tartanak, legyünk óvatosak, valószínűleg szívesen fellefetyeli, de könnyen hasmenést okozhat! Az én gondozottjaim kézből fogyasztották a kekszet, sőt, felágaskodva kérték is. Hasonlóképp rajongtak a rolettiért…
Legyünk óvatosak, ha a sünit szabadon tartjuk a lakásban: egyrészt megbújhat a szőnyeg alatt, és ráléphetünk, másrészt veszélyt jelenthet kedvenc kisrágcsálóinkra, kalitka madarainkra, ha hozzájuk férhet.
Mivel éjszakai állatok, nappal alszanak, és inkább éjjel mozgolódnak, táplálkoznak. Erre fel kell készülni! A legjobb, ha lábadozáskor este, tévézés közben hagyjuk egy kicsit szabadon mászkálni, aztán lefekvés előtt valami számára is biztonságos és minél tágasabb helyre tesszük.
Ha meggyógyult és felerősödött, ne sajnáljuk visszaengedni a természetbe. A legjobb, ha ezt a saját kertünkben tehetjük, ahol nyári esteken találkozhatunk még vele. Helyezhetünk ki neki élelmet, a további barátság jegyében, és jó szándékunk bizonyításaképpen búvóhelyekről, rőzserakásról, vastag avar rétegről is gondoskodhatunk számára. Ha nincs kertünk, vigyük vissza oda, ahol fogtuk, vagy keressünk neki valami száraz, fás, bokros, nyugalmas és védett területet.
vissza a főoldalraajánlom ezt a cikketMég nem érkezett hozzászólás.
Új írásához regisztrálj, vagy lépj be a jobb oldalon.