vissza a főoldalraajánlom ezt a cikket

Szmog gond, klíma jaj

Műfaj: PrózaCimkék: környezet, klíma, szmog, védelem

Ami késik, nem múlik. Közhely? Az, de sajnos nagy igazság rejtezik benne még akkor is, ha – nagy szó – a klímaváltozásra gondolunk. Nem árt néha a közhelyekre is odafigyelni.

    Ami késik, nem múlik. Közhely? Az, de sajnos nagy igazság rejtezik benne még akkor is, ha – nagy szó – a klímaváltozásra gondolunk.
    Ki hitte volna – én ugyan nem nagyon – még néhány évtizede, hogy a japán szájmaszkos utcai viselet kívánatos kiegészítő ruházattá válik a magyarok számára is. Ki gondolta volna, hogy a kínai példa, páros-páratlan közlekedési rend eléri kis hazánkat is?
    Sci-fi írók hada vetítette elénk a Föld újabb eljegesedését, felmelegedését, elsivatagosodását, a vízhiányt, éhínséget, a pusztulás képeit, amire a „komoly” világ csak legyintett: „Áh, azok csak fantazmagóriák!” Csakhogy ma már egyre több tudományos híradás is felveti ezeket a rémeket. Igaz, a beteljesedés módjának, időpontjának, mibenlétének meghatározásában van némi ellentmondás, a várható hatások, s azok kivédésének lehetőségeit tekintve is, de abban legalább mind egyetértenek, hogy felelősek vagyunk a Föld jövőjéért.
Felmelegszik, vagy lehűl? Teljesen mindegy, a levegő szennyezettségének mindenképp gátat kell(ene) szabni. „Nagyon helyes!” Mondom én, hogy meg kell büntetni a renitenskedőket. Fizessen 100.000 forintot az a galád, aki páratlan napon páros rendszámú gépjárművel merészel közlekedni szmogriadó esetén! Olyan apróságokat most talán nem is érdemes feszegetni, hogy ha nem csak egy-egy napra szól a riadó, érdemesebb páratlan számra végződő rendszámtáblát beszerezni. Így ha január (március; május; július; augusztus; október; december) végén rendelnek el, mondjuk egy kétnapos tilalmat a fél gépkocsi állományra, páratlan rendszámmal simán megúszhatjuk mind a két napra a tömegközlekedést, míg a párosok szívhatják a fogukat. (Hó vége 31., hó eleje 1. – páratlan /páratlan☺.) Néhány egyéb aprócska kérdés: Aki úton van, hogyan vigye haza/célba az éppen letiltott rendszámú gépkocsiját, s ő maga hogyan juthat haza/vissza/oda, ahová tartott? További kétségek: Ha mindenki hitelt érdemlően bizonyítani tudja, hogy számára a gépkocsi használata elengedhetetlen – egészségügyi szolgáltatás: otthonápolás, hospice, vagy lakossági szolgáltatás: lift, víz-, gáz-, villany-, hűtő-, stb. szerelő, a kör szabadon bővíthető – akkor ki hagyja otthon a kocsiját, fizeti meg a borsos és kényelmetlen tömegközlekedést? Marad még annyi tilalom alá eső gépjármű, amelyek „nemhasználata” lényeges javulást hoz – és természetesen rövid idő alatt – a szmoghelyzetre? Esetleg ez mégis jelent majd annyi károsanyag-kibocsátás megtakarítást, amit jó pénzért áruba lehet bocsátani a széndioxid, metángáz, stb. kvóta értékesítésekor? Amit mi megspórolunk, hadd köpje ki azt a szomszéd a légkörbe. MI védjük a környezetet! Állami szinten így néz ez ki.
    Az egyszerű földi halandó a zsebére mérten környezetbarát. Anyagi helyzete erősebben határozza meg, mint környezettudatossága, hogy hol, miben, miképp igyekszik elkerülni a globális katasztrófát. Ennek megfelelően takarékoskodik a vízzel, árammal, gázzal. Fantasztikus ötletek pattannak ki, s lépnek a megvalósításhoz vezető göröngyös útra. Fosszilis energiahordozók kiváltása bioenergiával. Nap, víz, szél energiájának befogása. Kisebb lépésként, egyénileg az energiatakarékosság jegyében több figyelmet kap az épületek szigetelése újólag, vagy pótlólagosan elvégezve. A fűtésmegoldás több lábra állítása. Persze, csak ha van rá pénz, a gáz-, vegyes-tüzelésű kazánok alkalmazása helyett a geotermikus, vagy levegőből nyerhető energia felhasználása kerül előtérbe. Felmerül a hosszú távú tervezés haszna. Beruházok most, de öt, tíz, x év alatt megtérülnek a költségek, s legalább már a gyereknek, unokának biztosabb, jobb lesz, lehet a megélhetése. Közben észrevétlen, külön akarat nélkül adózunk a környezetvédelemnek is.
    A legtöbb ember számára a klímaváltozás még mindig távoli, és érdektelen, úri huncutság, a gazdagok okoskodása, de ha akár csak önös érdekből is, nem kifejezett világmegváltó meggondolásból is, környezettudatosabban élnek, s erre tanítják, szorítják a következő nemzedéket, az már VALAMI. S jobb későn elkezdeni, mint soha!
    Ez is egy közhely, de ebben is van igazság.

vissza a főoldalraajánlom ezt a cikket

Eddig 1 hozzászólás érkezett.
Új írásához regisztrálj, vagy lépj be a jobb oldalon.


1. Jocc36   (#8048)

2009. március 09. 22:33

közhely ?! mindegy ! de igaz és ez van, jól megfogalmaztad ..én gart.