vissza a főoldalraajánlom ezt a cikket

Metakommunikáció

Műfaj: ÉrdekességCimkék: metakommunikáció, értelmezé, konfliktusok, helyzetkezelés

A kommunikáció fogalma az esetek többségében kimeríti számunkra az írásos és szóbeli beszédformát, pedig korántsem csak ezekből az összetevőkből áll .

A metakommunikáció folyamatának ismerete nagyban megkönnyítheti a másik fél mondanivalójának pontos értelmezését, és így redukálhatjuk a félreértésekből származó konfliktusok mennyiségét.

Egy beszélgetés folyamán általában a másik arcát, száját figyeljük, a kimondott szavakra koncentrálunk, és csak az egyértelmű, feltűnő gesztikulációt vesszük észre, az apróbb jeleket, amelyek ezek kialakulásához vezetnek, már nem ismerjük fel. Érzelmeinkről árulkodnak testünk reakciói, gondoljunk csak a könnyezésre, mint intenzív érzelmi megnyilvánulásra, vagy a magasabb hanghordozásra, mint a düh, az agresszió kifejezési formájára. A kezdeti jeleket általában figyelmen kívül hagyjuk.

Bár az elméleti részével tisztában vagyunk, mégis a kialakult, éles szituációban csak igen ritkán tudjuk alkalmazni a tudásunkat.

A keresztbe tett karok és lábak mind az elutasítás jelei, azt jelenti, az adott személy nem nyitott a másik gondolatainak, ötleteinek befogadására. A zavart arcpiszkálás, kisebb tárgyakkal történő játszadozás (tollpörgetés, gyűrű forgatása) a bizonytalanságot sugallja, a szemkontaktus kerülése szintén a zavartságot jelentheti, sőt, bizonyos esetekben akár a hazugság árulkodó nyomait is felfedezhetjük ilyen formában.

Ha tudatosan figyelünk a másik metakommunikációjára, a saját helyzetünket tehetjük könnyebbé, legyen szó akár az üzleti életben, akár a magánéletben jelentkező konfliktusok kezelésről.

A hazugság fogalma a metakommunikáció során is felmerülhet, ám ne keverjük össze az egészséges mértékű (ön)tudatossággal. Uralni saját testünket, megtanulni irányítani azt egyértelmű előny a beszélgetőpartnerünkkel szemben, de tudatosan átformálni, szándékosan ellentétes jeleket leadni az eredeti viselkedésünkkel szemben ugyanúgy inkorrekt, mint a szóbeli kommunikáció során hazugsággal élni.

Fontos tudatában lenni a saját viselkedésünknek, és adott szituációkban az ösztönös érzelmi reakciókat az irányításunk alatt tartani, de visszaélni mindezzel nem segít a kialakult probléma hosszútávú megoldásában.

 

vissza a főoldalraajánlom ezt a cikket

Szavazás

Beérkezett szavazatok száma erre a cikkre: 1 db

A szavazatok átlaga: 3

Ha belépsz, tudsz szavazni.